Dłuższe wakacje dla niewidomego podwładnego
Niepełnosprawny pracownik będzie wypoczywał w roku dziesięć dni dodatkowo. I tyle dostanie bez uszczupleń, choćby ten przywilej uzyskał w grudniu
- Czy osobie niepełnosprawnej dodatkowego urlopu wypoczynkowego udzielamy proporcjonalnie, gdy uzyska do niego prawo w trakcie roku kalendarzowego? – pyta czytelniczka.
Nie. Pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna nabywa w całości, nawet jeżeli uzyska prawo do niego dopiero w grudniu. Takie wyjaśnienie podaje Biuro Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych na swoich stronach internetowych, rozwiewając w ten sposób wątpliwości wielu pracodawców zatrudniających takich podwładnych.
Po roku pracy
Urząd powołuje się na art. 19 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU z 2008 nr 14, poz. 92 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji).
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przyznaje on dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze dziesięciu dni roboczych w roku kalendarzowym. Ale prawo do tego pierwszego ekstraurlopu nabywa ona dopiero po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta