Rower, skuter lub motocykl może być firmowym pojazdem
Przedsiębiorca, który chce dojeżdżać do klientów na dwóch kółkach, najczęściej może jednorazowo zaliczyć wartość jednośladu do kosztów firmy. Zdarza się jednak, że trzeba go amortyzować
Przepisy o podatku dochodowym nie zawierają żadnych ograniczeń dotyczących rozliczania kwot wydanych na zakup pojazdów jednośladowych.
Decyduje więc ogólna definicja kosztów uzyskania przychodów. Art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mówi, że są nimi koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła.
Rowerem na budowę
W praktyce oznacza to, że zaliczenie wydatków do kosztów uzależnione jest od udowodnienia, że kupiony rower, skuter lub motocykl jest pojazdem używanym do celów firmowych. Odpowiedzi fiskusa na pytania podatników pokazują, że nie jest to bardzo trudne. Świadczy o tym interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 16 lipca 2008 (IBPB1/415-328/08/WRz).
Z pytaniem zwrócił się podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie nadzoru inwestorskiego oraz wyceny nieruchomości. Od wiosny do jesieni dojeżdża rowerem na budowę i w celu wyceny nieruchomości.
Postępuje tak, jeśli odległość nie przekracza 25 km. Gdy jest dłuższa lub pogoda nie sprzyja rowerowym przejażdżkom, wybiera samochód. We wniosku podatnik wyjaśnił, że dotychczas używał prywatnego sprzętu, ale przyszedł już czas, aby wymienić go na nowszy model. Chciałby więc zaliczyć jego wartość do kosztów uzyskania przychodów. Izba skarbowa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta