Trzeba zachować szczególną ostrożność przy zgłaszaniu dowodu
Przedsiębiorcy, który powoła się na niezgodnie z prawem pozyskane dowody, w skrajnej sytuacji może grozić nawet przegranie procesu
W przepisach prawa polskiego, literaturze oraz orzecznictwie sądów brakuje wprost zakazu zgłaszania dowodów uzyskanych niezgodnie z prawem. Rodzi to wiele problemów i dowolność w zakresie interpretacji, co jest dopuszczalne, a co nie.
Przedsiębiorcy, który powoła się na nielegalnie pozyskane dowody, w skrajnej sytuacji może grozić nawet przegranie procesu. Ryzyko takie dotyczy sytuacji, w których sąd oddali tak pozyskany materiał dowodowy, a pozostałe zgłoszone dowody okażą się niewystarczające dla wykazania zasadności roszczenia.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami procesu cywilnego (zasada kontradyktoryjności) sądy cywilne rozpoznając sprawy opierają się na materiale dowodowym zgłoszonym przez strony. Dotyczy to w szczególności spraw gospodarczych.
Zdarza się jednak, że sposób pozyskania przez stronę określonego dowodu budzi wątpliwości, czy odbyło się to zgodnie z prawem. Wówczas pojawia się pytanie, czy dowód taki powinien zostać dopuszczony przez sąd i czy może on stanowić podstawę rozstrzygnięcia wydanego „w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”.
Brakuje przepisu
Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta