Systemy emerytalne do rewizji
Kryzys finansowy zmniejszył dochody państwowych budżetów Starzenie się społeczeństw zwiększa zaś koszty świadczeń W tej sytuacji kolejne kraje decydują się na zmiany w modelach emerytalnych Wysokość świadczeń z państwowych systemów będzie niższa niż dotychczas
– Ostatni kryzys wystawił systemy emerytalne na historyczną próbę – napisali w swoim raporcie eksperci Deutsche Banku. – Własne, prywatne zabezpieczenie jest kluczowe dla utrzymania odpowiedniego standardu życia, zwłaszcza w starzejących się społeczeństwach – dodali.
Gospodarcze załamanie w ostatnich latach ograniczyło przychody rządów i sprawiło, że wzrósł udział stałych wydatków w PKB. A jednym z głównych obciążeń są emerytury. Dlatego kilka europejskich rządów, aby ratować finanse państwa, zdecydowało się na podniesienie wieku emerytalnego. Pod koniec ubiegłego roku na taki krok mimo protestów związków zawodowych zdecydował się prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Podpisał ustawę podnoszącą minimalny wiek emerytalny z 60 do 62 lat. Z pełnych przywilejów emerytalnych mogą korzystać tylko Francuzi i Francuzki powyżej 67. roku życia (wcześniej 65.).
Dłuższa praca
W styczniu do takiej samej zmiany został zmuszony rząd Hiszpanii. Mówią o tym także politycy i ekonomiści w krajach bałtyckich. W minionym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zalecił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta