Kupujący w kamienicznej pułapce
Kupowanie mieszkań w kamienicach, szczególnie tych z dobrymi cenami, bywa ryzykowne. Czasem sprzedający chce się pozbyć lokalu w starym budynku ze względu na rosnące opłaty na fundusz remontowy, w tym kredyt wspólnoty. Co zrobić, aby inwestując, nie wpaść w kłopoty?
„Rz": O czym powinna pamiętać osoba, która chce kupić mieszkanie w kamienicy?
Michał Niemirowicz-Szczytt:
Przymierzając się do zakupu na rynku wtórnym mieszkania w kamienicy, musimy sobie uświadomić, że będziemy mieli do czynienia z lokalem stanowiącym tzw. odrębną nieruchomość. Właściciel takiego mieszkania posiada więc nie tylko prawo własności samego lokalu, ale również udział w nieruchomości wspólnej, na którą składa się działka pod budynkiem oraz części kamienicy i urządzenia służące do wspólnego użytku wszystkich mieszkańców (np. windy, klatki schodowe itp.).
Jeżeli kamienica stoi na gruncie, do którego przysługuje prawo użytkowania wieczystego, to wówczas właścicielowi mieszkania będzie przysługiwał udział we własności kamienicy oraz w prawie użytkowania wieczystego tejże nieruchomości gruntowej.
Od czego powinna zacząć sprawdzanie stanu prawnego mieszkania w kamienicy osoba, które planuje je kupić?
Dla mieszkania stanowiącego odrębną własność oraz dla nieruchomości wspólnej (nieruchomości objętej prawem użytkowania wieczystego) prowadzone są oddzielne księgi wieczyste. Przed transakcją trzeba się zapoznać z treścią księgi wieczystej. Nie należy przy tym ograniczać się do księgi samego lokalu, ale trzeba się zapoznać z treścią księgi wieczystej prowadzonej dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta