Firma zaczyna korzystać z lokalu, który był używany do celów mieszkaniowych
Można prowadzić biuro w mieszkaniu a w garażu założyć sklep, wcześniej trzeba jednak dopełnić formalności budowlanych, inaczej przedsiębiorca narusza prawo
Ogólna zasada jest taka, że korzystać z lokali i budynków można zgodnie z ich przeznaczeniem.
Dom jednorodzinny lub mieszkanie powinny być więc wykorzystywane na cele mieszkaniowe a lokal użytkowy na działalność gospodarczą.
Prawo budowlane przewiduje od tej zasady odstępstwa.
Zmiana funkcji
Zawiera je art. 71 prawa budowlanego. Mówi on o możliwości zmiany sposobu użytkowania lokalu. Przepis stanowi, że polega on na „podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki”:
- bezpieczeństwa pożarowego,
- bezpieczeństwa powodziowego,
- pracy,
- zdrowotne,
- higienicznosanitarne,
- ochrony środowiska bądź
- wielkość lub układ obciążeń.
Oznacza to, że jeżeli przedsiębiorca planuje podjąć działalność, która nie ma wpływu na wymienione w tym przepisie warunki, niepotrzebne są żadne formalności budowlane. Natomiast gdy taki wpływ istnieje, niezbędne jest zgłoszenie swojego zamiaru staroście.
Uwaga! Przedsiębiorcy, który nie jest budowlańcem, trudno będzie samemu ustalić, czy planowana działalność wpłynie na wymienione w art. 71 warunki czy nie.
Dlatego najlepiej, gdy zapyta o to fachowca mającego uprawnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta