Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na zaufanie trzeba zapracować

04 kwietnia 2011 | Ekonomia | Piotr Kalisz
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Polska korzystała ostatnio z zaufania zagranicznych inwestorów przyciąganych wysokim wzrostem gospodarki i stabilną sytuacją polityczną. A że o zaufanie było łatwo, uśpiło to naszą czujność

 

Dzięki pozytywnej ocenie inwestorów Ministerstwo Finansów nie miało najmniejszych problemów z pożyczaniem znacznych sum na rynkach finansowych, i to nawet mimo poważnego kryzysu w strefie euro. Pojawiające się w 2010 r. w zachodnioeuropejskiej prasie pozytywne artykuły o Polsce tylko utrwalały to przekonanie. Mimo tak korzystnej sytuacji lepiej jednak nie zapominać, że dobra opinia wcale nie jest dana raz na zawsze. Czasami potrzeba trochę wysiłku, aby na nią zapracować, lub przynajmniej ją podtrzymać.

Słabnący entuzjazm inwestorów

Choć można odnieść wrażenie, że w kraju wciąż dominuje opinia, iż Polska zasługuje na pozytywną ocenę inwestorów, rynki finansowe wydają się już mniej przekonane o słuszności tej tezy. Od kilku tygodni entuzjazm uczestników rynku wobec polskich aktywów nieco osłabł, a w rozmowach z zagranicznymi inwestorami coraz częściej można usłyszeć zniecierpliwienie lub ironiczne pytania dotyczące ponoć tak silnych fundamentów polskiej gospodarki. Pytania, które kilka miesięcy temu prawie się nie pojawiały.

Choć to tylko moja subiektywna ocena, mam wrażenie, że tak duże wątpliwości zagranicznych inwestorów nie ujawniały się od ponad roku, a więc od czasu, gdy kraje Europy Środkowej znajdowały się w centrum kryzysu. Niestety, obawy zewnętrznych obserwatorów wyraziście kontrastują z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8894

Spis treści
Zamów abonament