Czy wycena i likwidacja szkód komunikacyjnych jest droższa o VAT
Przedsiębiorcy współpracujący z zakładami ubezpieczeń mają wątpliwości, czy ich usługi nadal korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług
Moim zdaniem są podstawy dla zakwalifikowania usług wyceny szkód jako usług pomocniczych, zwolnionych z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 w związku z ust. 13 tego artykułu ustawy o VAT.
Jak było
Częstą praktyką wśród ubezpieczycieli jest wydzielanie części swojej działalności do podmiotów zewnętrznych. Dotyczy to m.in. usług wyceny (likwidacji) szkód komunikacyjnych, którymi na podstawie odpowiedniej umowy zajmują się firmy wyspecjalizowane w tej działalności.
Do końca 2010 r., kiedy to ze zwolnienia z VAT korzystały generalnie usługi pośrednictwa finansowego (sekcja J ex (65-67) PKWiU), usługi wyceny szkód kwalifikowane były najczęściej jako usługi pomocnicze związane z ubezpieczeniami i także były zwolnione z podatku.
W obowiązujących przepisach o VAT odstąpiono od posługiwania się klasyfikacjami statystycznymi dla celów identyfikacji usług zwolnionych. Przy interpretacji zakresu zwolnień należy zatem brać pod uwagę treść przepisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwo sądów, ze szczególnym uwzględnieniem wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Jak jest
Od 1 stycznia 2011 art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT zwalnia z podatku m.in.
- usługi ubezpieczeniowe,
- usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta