Rynki wschodzące łączą siły
W Chinach spotykają się przywódcy Brazylii, Rosji, Indii,Chin i RPA (BRICS). Mają ustalić wspólne stanowisko na jesienny szczyt G20. Za cztery lata te pięć krajów będzie odpowiadać za 30 proc. globalnego PKB. Ekonomiści kwestionują wejście Republiki Południowej Afryki do tej grupy
W Sanya na chińskiej wyspie Hainan rozpoczął się trzeci szczyt przywódców państw grupy BRIC, czyli kluczowych gospodarek wschodzących świata. Po raz pierwszy bierze w nim udział (obok Brazylii, Rosji, Indii i Chin) Republika Południowej Afryki. Dlatego też grupa BRIC, której nazwa pochodzi od pierwszy liter stanowiących ją państw, zaczęła być nazywana BRICS (RPA to po angielsku South Africa, stąd litera „S" w końcówce nazwy).
Wschodząca potęga
Grupa BRICS nie jest organizacją międzynarodową, więc nie tworzy żadnych formalnych wspólnych struktur. Jej działalność ogranicza się głównie do szczytów przywódców państw i członków rządów, na których poruszane są problemy koordynacji polityki zagranicznej i gospodarczej krajów grupy. Tym razem państwa BRICS chcą ustalić wspólne stanowisko na listopadowy szczyt grupy G20 (kluczowych gospodarek świata), który odbędzie się we francuskim Cannes.
Choć zaczynający się szczyt BRICS raczej nie przyniesie żadnych przełomowych decyzji dla światowej gospodarki, ekonomiści wskazują, że znaczenie ekonomiczne tej grupy rośnie z roku na rok....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta