Prawa pacjenta: ile za zdarzenie medyczne
Pacjenci będą mogli wybierać, czy dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych czy przed sądem powszechnym – zwraca uwagę adwokat w stanie Nowy Jork oraz prawnik zagraniczny w kancelarii Siemiątkowski & Davies
Po ocenie Senatu wróciła do Sejmu znowelizowana ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta. Ostatni to więc moment, by zwrócić uwagę na pewne jej niedostatki.
Innowacyjne rozwiązanie
Zaproponowane zmiany mają zrewolucjonizować system dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień za tzw. zdarzenia medyczne. Pacjenci będą mogli wybierać, czy dochodzić swoich roszczeń odszkodowawczych przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych czy, jak teraz, przed sądem powszechnym.
Wprowadzenie alternatywnego – w założeniu szybszego w stosunku do drogi sądowej – systemu dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych pacjentów jest innowacyjnym rozwiązaniem, stosowanym w niewielu państwach na świecie. Prekursorskie rozwiązania funkcjonują np. w Szwecji oraz niektórych stanach USA...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta