Gwarancje dla dzielnych obywateli
Obywatel interweniujący w interesie publicznym zapewne nie rozważa, na ile lat więzienia zostanie skazany napastnik, lecz myśli: „co się stanie z moją rodziną, jeżeli on mnie zabije” – piszą adwokaci
22 marca 2011 r. weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego z 26 listopada 2010 r. Jedną ze zmian jest uzupełnienie art. 25 k.k., dotyczącego obrony koniecznej, przez przyznanie ochrony prawnej, z jakiej korzysta funkcjonariusz publiczny, osobie, która „odpiera bezpośredni bezprawny zamach skierowany przeciwko cudzemu dobru chronionemu prawem".
Słuszna idea
W uzasadnieniu projektu rządowego wyrażany jest pogląd, że rozwiązania te podniosą poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie oraz autorytet prawa, zachęcając do przełamywania strachu i poczucia bezsilności wobec agresywnych zachowań w przestrzeni publicznej oraz udowadniając, że „szlachetne postawy podejmowane w interesie publicznym są doceniane przez prawodawcę".
Dalej podnosi się, że rozwiązania te będą oddziaływać korzystnie w płaszczyźnie generalnoprewencyjnej, zniechęcając potencjalnych sprawców przestępstw do ich popełniania, wobec świadomości, że „coraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta