Narkomania jest jak pożar
Kim są osoby, które trafiły do więzienia za posiadanie małej ilości narkotyków? To zwykli dilerzy zarejestrowani jako ślusarze, mechanicy czy kucharze – mówi Elizie Olczyk była posłanka
Rz: Jest pani uważana za twórcę przepisów wprowadzających kary za posiadanie nawet małej ilości narkotyków. Jak pani ocenia przyjętą ostatnio przez Sejm zmianę tego prawa?
Zaskoczyło mnie, że niektóre środowiska otrąbiły zwycięstwo. Mnie zmiana wydaje się kosmetyczna. Nadal posiadanie małej ilości narkotyków będzie zakazane, tyle że prokurator może umorzyć postępowanie. Ale na podstawie obecnych przepisów prokurator również miał prawo to zrobić, a sąd odstąpić od ukarania osoby posiadającej niewielką ilość narkotyku na własny użytek. Podkreślam to dlatego, że modnie jest mówić, iż obecna ustawa jest wyjątkowo restrykcyjna. To nieprawda.
Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, który przygotował nowe przepisy, twierdzi jednak, że w praktyce to prawo stosowano restrykcyjnie. Pierwsze zatrzymanie z narkotykiem oznaczało wyrok w zawieszeniu, a drugie – karę bezwzględnego więzienia.
To możliwe. Chcę jednak powiedzieć, że w 2005 roku sprawdziłam, kim są osoby, które trafiły do więzienia za posiadanie małej ilości narkotyków. Zrobiłam to, bo oskarżano mnie, iż łamię kariery młodych utalentowanych ludzi. Okazało się, że ci, którzy trafiali za kratki, to byli zwykli dilerzy zarejestrowani jako ślusarze, mechanicy samochodowi, murarze, kucharze etc. Często...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta