Termin wypłaty nie jest dowolny
Personel ma otrzymywać wynagrodzenia co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Chyba że inne postanowienia wynikają z regulacji zakładowych lub angażu pracownika
Wynagrodzenie za pracę to świadczenie okresowe. Oznacza to, że jest ono wypłacane w ustalonych, powtarzających się odstępach czasu.
Jeżeli angaż, układ zbiorowy pracy (zakładowy lub ponadzakładowy) bądź regulamin wynagradzania nie stanowią inaczej, pensję należy regulować co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry wiadomym załodze terminie.
Przykład 1
W umowie o pracę pani Kornelii jest postanowienie, że wynagrodzenie będzie wypłacane do jej rąk co dwa tygodnie, tj. 15 i ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego w wysokości netto po 750 zł. Taki zapis jest prawidłowy.
Przykład 2
Punkt 2 angażu pani Kingi stanowi, że „z tytułu świadczonej pracy pracownik otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 2000 zł brutto.
Jest ono wypłacane raz w miesiącu z dołu za przepracowany miesiąc w terminie niepóźniejszym niż do 10 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu rozliczeniowym”. Takie postanowienie jest właściwe.
Ustawodawca dopasował w ten sposób okres wypłaty uposażenia pracowniczego do konieczności ponoszenia, zazwyczaj comiesięcznych, opłat związanych z gospodarstwem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta