W sercu Wołynia
Łuck leży w sercu Wołynia i jest najstarszym miastem w tej historycznej dzielnicy.
Niektórzy kronikarze dopatrywali się jego początków już w VII w., co jak na tę część Europy można uważać za fantazję. Archeolodzy twierdzą, że dowody na istnienie tam osady pochodzą z XI w., gdy Wołyń znajdował się w granicach Rusi Kijowskiej.
Nazwa miasta też budzi wśród badaczy kontrowersje. Jedni twierdzą, że pochodzi od plemienia Łuczan, które żyło w tej okolicy. Drudzy że od zakola rzeki Styr, która w tym miejscu leniwie skręca, tworząc wielki łuk. Ukraińcy są skłonni przyjąć domniemanie, że nazwa Łuck pochodzi od staroruskiego słowa „łuka" – łąka, bo wokół rozciągają się niskie, wilgotne, bogate w wysokie trawy i zielska łąki.
Zamek Lubarta
Budowniczowie Łucka, wybierając miejsce na siedzibę warownego grodu, wzięli pod uwagę otoczenie: ciągnące się po horyzont bagniste łąki, na których nie rosły wysokie drzewa, zakole rzeki i wąski przesmyk od północy, który można było łatwo zaryglować w momencie ataku najeźdźców. Kubaturowo była to największa twierdza na Wołyniu.
Zamek do dziś robi potężne wrażenie, bo zachował się w bardzo dobrym stanie. Przez wieki był miejscem częstych, wręcz szekspirowskich dramatów. Panujący w nim książęta ruscy, litewscy, polscy, węgierscy, plądrujący jego komnaty Tatarzy, Kozacy, Wołosi byli bezwzględni i często okrutni. Aby opanować to miejsce, uciekali...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta