Jak rozliczać transakcje na koncie walutowym
Faktycznie zastosowany kurs waluty to taki, po jakim podatnik rzeczywiści ją sprzedał lub kupił
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2011 (II FSK 1682/09).
Uchylił tym samym interpretację Izby Skarbowej w Katowicach.
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Spółka, która z nim wystąpiła, współpracowała z kontrahentami zagranicznymi. Wystawiała więc i otrzymywała faktury, na których kwoty określone były w euro.
Do operacji walutowych wykorzystywała rachunki bieżące walutowe (kwoty nie były więc przez bank przeliczane na złote). Chciała więc wiedzieć, po jakim kursie przeliczać transakcje. Jej zdaniem w takiej sytuacji nie występuje „faktycznie zastosowany kurs”.
Trzeba więc stosować średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego moment operacji.
Jak przeliczać przychody i koszty
Z art. 15a ust. 2 ustawy o CIT wynika, że dodatnie różnice kursowe powstają m.in., jeżeli wartość:
- przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
- poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta