Tylko pozorne oszczędności
Zbyt ogólne określenie miejsca pracy nie zawsze się opłaca. W konsekwencji może spowodować, że dodatki za nadgodziny będą kosztować więcej niż zwrot kosztów podróży
Z podróżą służbową mamy do czynienia wtedy, gdy pracownik na polecenie pracodawcy wykonuje zawodowe obowiązki poza miejscowością, w której znajduje się siedziba firmy, lub poza stałym miejscem pracy.
Tak stanowi art. 775 k.p. Przepis ten sam w sobie nie budzi większych wątpliwości. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy pracodawca zbyt szeroko określi miejsce pracy zatrudnionego, wpisując przykładowo, że jest to cały kraj.
Zmiana stanowiska
Kiedyś Główny Inspektorat Pracy twierdził, że miejsca pracy nie można określać tak szeroko, bo w istocie pozostaje ono nieokreślone i wtedy jest nim i tak siedziba pracodawcy (GNP-152/302-4560-274/07/PE).
Zmieniło się to jednak po uchwale Sądu Najwyższego podjętej w składzie siedmiu sędziów 19 listopada 2008 (II PZP 11/08). Inspekcja uznała wówczas, że cały kraj może być miejscem pracy, jeśli uzasadnia to jej charakter (zobacz stanowisko GIP wydane na prośbę redakcji „Rz” i nadesłane 13 lipca 2010, ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta