Wsparcie dla rolników i producentów
Preferencyjne finansowanie - spłata części kapitału albo dopłata do oprocentowania – z takich form pomocy państwa mogą korzystać ci, którzy zaciągają kredyty na inwestycje w rolnictwie lub przetwórstwie produktów rolnych
W bankach można się ubiegać o kredyty, w których spłacaniu pomaga Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa. W zależności od rodzaju kredytu agencja reguluje za rolnika czy producenta rolnego część odsetek albo zwraca za niego część kapitału.
Kredyt z częściową spłatą kapitału (symbol CSK) udzielany jest na inwestycje w gospodarstwach rolnych związane np. z uprawami rolnymi, uprawą roślin wieloletnich, rozmnażaniem roślin, chowem zwierząt. Można nim sfinansować zakup użytków rolnych, budynków, zakładanie sadów lub plantacji wieloletnich, wyposażanie pastwisk lub wybiegów dla zwierząt, ale także zakup komputerów i oprogramowania ułatwiającego prowadzenie działalności.
Użytków rolnych i budynków nie można kupić za przyznane środki tylko wtedy, gdy w ciągu ostatnich dziesięciu lat korzystały one z finansowania ze środków publicznych. Z kolei w przypadku używanych maszyn i urządzeń istnieje ograniczenie dotyczące ich wieku; w dniu zakupu nie mogą mieć więcej niż pięć lat (licząc od roku produkcji).
Kredyt nie może przekroczyć 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych, a jednocześnie 4 mln zł. W umowie z klientem podawana jest nominalna kwota pomocy w formie częściowej spłaty kapitału. Pomoc ta nie może być wyższa niż 22 proc. udzielonego kredytu. Natomiast suma nominalnych kwot pomocy w ciągu pięciu lat nie może przekraczać 33 tys. zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta