Uwłaszczeniowe wątpliwości
Zapowiadane uwłaszczenie użytkowników wieczystych może wcale nie być dla nich korzystne – twierdzi prawnik, Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych
Szczególną uwagę na szykującą się nowelizację ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego powinni zwrócić użytkownicy wieczyści gruntów gminnych, a także osoby planujące sprzedaż lokalu, z którego własnością związany jest udział w użytkowaniu wieczystym.
Próby już były
Ustawodawca już kilkakrotnie podejmował próbę skłonienia użytkowników wieczystych i właścicieli gruntów, na których prawo to zostało ustanowione, do przekształcenia go we własność. Dotychczasowe próby rozwiązania tego problemu kończyły się jednak niepowodzeniem i zakwestionowaniem przepisów regulujących kwestię przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przez Trybunał Konstytucyjny.
Problemem była przede wszystkim odpłatność, a dokładniej bonifikaty od opłaty za przekształcenie. Przepisy zmuszały dotychczas właściciela gruntu (np. gminy) do udzielania bonifikat, których wysokość sięgała nawet 90 proc. tej opłaty. Bonifikaty miały zachęcić do dokonania przekształcenia także osoby niezamożne oraz tych użytkowników wieczystych, którzy swoje prawo uzyskali przed 5 grudnia 1990 roku, a więc ponosili już ciężary związane z opłatami rocznymi przez kilkadziesiąt lat (w przypadku takich osób wysokość opłaty bez jakiejkolwiek bonifikaty mogłaby wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych).
Stan ten budził jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta