Powietrzni marines
W ramach japońskich oddziałów piechoty morskiej (tokubetsu rikusentai) utworzono dwie specjalne jednostki spadochronowe – 1. i 3. oddziały Yokoshuka (oba w sile batalionu, nazwa od miejsca formowania).
Pojawienie się oddziałów tego typu, tak w armii, jak i marynarce, było wynikiem uważnych obserwacji działań niemieckich spadochroniarzy i ich efektywnych (efektownych zresztą też) działań podczas kampanii 1940 r. Japońskie wojska powietrzno-desantowe zostały użyte zgodnie ze swoim przeznaczeniem głównie w początkowej fazie wojny, a więc wówczas, gdy Japonia pozostawała stroną atakującą. Spadochroniarze cesarskiej floty przeprowadzili m.in. skuteczną akcję podczas zajmowania Holenderskich Indii Wschodnich.
Przejęcie inicjatywy przez sprzymierzonych w 1942 r. spowodowało, iż nie sformowano więcej jednostek tego typu, a te, które istniały, zaczęły pełnić rolę elitarnej piechoty. Spadochroniarze floty ulegli zagładzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta