Z dala od tronu i mas
Głosy polemiczne do debaty klubu ekspertów „Rzeczpospolitej” o miejscu Kościoła w Polsce
Jacek Prusak SJ
Dziwi mnie, że wśród dziesięciu ekspertów zastanawiających się nad miejscem Kościoła w Polsce („Plus Minus" z 11 – 12 czerwca) nie ma żadnej kobiety. Dziwi tym bardziej, że w świetle najnowszych badań nad przemianami religijności w Polsce statystyki pokazują, że od Kościoła oddalają się ludzie młodzi i kobiety – a przecież religijność większości Polaków została ukształtowana przez pobożność ich matek.
W ciągu ostatnich 20 lat wśród kobiet nastąpił gwałtowny spadek regularnego chodzenia do kościoła (z 66 do 40 proc.) i, jak podkreśla profesor Mirosława Grabowska, „towarzyszy mu systematyczny wzrost deklaracji całkowitego poniechania tych praktyk" („Znak" 06/2011). W debacie „Rzeczpospolitej" nie pojawiła się diagnoza tego problemu, a będzie on miał daleko idące skutki. Nie tylko z powodu załamania się tradycyjnej formy inicjacji w wiarę, ale też opuszczania kościelnych ławek przez osoby, które dotąd najczęściej je zajmowały. Tej pustki nie zapełnią ani jakościowo, ani ilościowo mężczyźni, którzy wyraźnie rzadziej niż kobiety praktykują regularnie.
Problem marginalizacji kobiet w debatach nad przyszłością polskiego Kościoła ma jeszcze inne negatywne oblicze – lekceważenia spadku powołań do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta