Kiedy naliczać VAT od poczęstunku
Zasady rozliczania podatku od produktów spożywczych kupowanych na potrzeby firmy, ustalanie stawki przy remoncie mieszkań, możliwość przesyłania faktur mejlem – o to m.in. pytali czytelnicy podczas redakcyjnego dyżuru telefonicznego poświęconego zmianom w podatku od towarów i usług
Stawka przy remoncie mieszkania
- Nasza firma remontuje kamienicę składającą się z dwóch mieszkań o powierzchni 90 mkw., klatki schodowej oraz sklepu (wejście z ulicy). Prace dotyczą tylko mieszkań i klatki schodowej. W ich wyniku dwa lokale zostaną połączone w jeden apartament o powierzchni przekraczającej 150 mkw. Jaką stawkę VAT powinniśmy zastosować na fakturze wystawionej za remont?
Odpowiada Przemysław Skorupa doradca podatkowy, starszy menedżer w Zespole VAT firmy Deloitte
Przepisy w tym zakresie rzeczywiście są skomplikowane. Zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT 8-proc. stawkę stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Chodzi o obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (dalej PKOB) w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Ust. 12b tego przepisu mówi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta