Agenda dla polskiej prezydencji
Europejski sektor bankowy przeżywa regulacyjną rewolucję
Bankowość przechodzi burzliwy okres. Z jednej strony rosną zyski i spłacana jest pomoc uzyskana w najtrudniejszym czasie. Z drugiej – konstruowane i wdrażane są nowe regulacje będące rezultatem wyciągnięcia wniosków z kryzysu, pojawiają się nowe podatki i opłaty mające na celu zrekompensowanie obciążeń podatników w okresie ratowania sytuacji. Warto zatem szerzej mówić o tym, co się dzieje w sferze systemowo-regulacyjnych przemian sektora bankowego w ujęciu szerszym niż poziom jednego kraju.
Bankowość jest na etapie intensywnej przebudowy. Dotyczy to zarówno sfery ogólnych regulacji, nazywanych makroostrożnościowymi, jak i wielu szczegółowych zaleceń i dyrektyw odnoszących się bezpośrednio do biznesu bankowego. Te z kolei określane są jako mikroostrożnościowe. Dodatkowo w otoczeniu banków podejmowane są działania w obszarze fiskalnym lub szeroko rozumianej ochrony konsumenta. Mamy tu do czynienia z jednym z najbardziej kompleksowych i trudnych do przeprowadzenia zadań w najnowszej historii Europy. A jest to operacja na żywym organizmie.
Spektrum spraw jest bardzo szerokie. Wynika ono nie tylko ze wspomnianej na wstępie kompleksowości przedmiotu, ale również z dużych opóźnień, które przejmujemy po poprzednikach, a które wynikają trochę z tej kompleksowości, a trochę z różnej sprawności organizacyjnej....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta