Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef, dając wilczy bilet, powinien pouczyć o prawach

05 sierpnia 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Jeśli tego nie zrobi, czyli nie zamieści pouczenia o prawie odwołania się od wypowiedzenia oraz o terminie dokonania tej czynności, może to stanowić okoliczność usprawiedliwiającą przekroczenie tego terminu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 23 listopada 2000 (I PKN 117/2000).

Sąd rejonowy przywrócił Janinę Z. do pracy w banku. We wrześniu (w sobotę) była u lekarza, który wystawił zaświadczenie L4 o jej niezdolności do pracy od tego dnia. Janina Z. przyszła do pracy w poniedziałek, bo chciała zdać kasę i oddać klucze. Z przyzwyczajenia podpisała listę obecności. Praca w banku rozpoczyna się o 7.30.

Kilka minut po tej godzinie wszyscy pracownicy zostali wezwani przez prezesa na zebranie, na którym Janina Z. została poinformowała o rozwiązaniu z nią umowy o pracę. Powódka przekazała pracodawcy zwolnienie lekarskie następnego dnia przez syna. Świadectwo pracy otrzymała pocztą 5 stycznia i 8 stycznia wniosła pozew.

Sąd rejonowy uznał, że w dniu dokonania wypowiedzenia powódka była nieobecna w pracy (w rozumieniu art. 41 k.p.) z powodu choroby.

Wypowiedzenie dokonane zostało z naruszeniem nie tylko tego przepisu, ale i art. 30 § 4 k.p.,  nie zawiera...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8997

Spis treści

Podróże

Zamów abonament