Nie każde spóźnienie zamyka od razu drogę do sądu
Przyczyną usprawiedliwiającą uchybienie terminowi na wniesienie odwołania od wypowiedzenia może być np. choroba pracownika. Ale nie każda
To dlatego że znaczne przekroczenie siedmiodniowego terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę mogą usprawiedliwiać tylko szczególne okoliczności trwające przez cały czas opóźnienia (wyrok SN z 22 listopada 2001, I PKN 660/00).
Tylko poważna choroba
Do takich z pewnością nie będzie należała jakakolwiek choroba.
Potwierdza to wyrok SN z 11 maja 2006 (II PK 277/05). Wynika z niego, że „choroba pracownika uzasadniająca zwolnienie go od świadczenia pracy nie musi uzasadniać braku zawinienia w uchybieniu terminu do wniesienia odwołania od wypowiedzenia”.
Sąd stwierdził, że choć pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim przez znaczny czas, to okoliczność ta nie przesądza jeszcze o braku możliwości podjęcia działań prawnych.
Dlatego że zarówno choroba pracownika niewyłączająca możliwości świadczenia pracy stanowić może przyczynę uzasadniającą przywrócenie terminu na wniesienie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę (wyrok SN z 7 sierpnia 2002, I PKN 480/2001), jak i choroba pracownika uzasadniająca zwolnienie go od świadczenia pracy nie musi uzasadniać w wystarczającym stopniu braku zawinienia w uchybieniu terminowi na wniesienie odwołania.
Tym bardziej gdy pracownik nie dostał lekarskiego zalecenia przebywania w domu, w tym leżenia (co oznacza, że może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta