Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wakacyjna apteczka i babcine rady

12 sierpnia 2011 | Na zdrowie | AU
Do chłodnej wody nie należy wchodzić zbyt szybko, grozi to bowiem szokiem termicznym
autor zdjęcia: Dariusz Majgier
źródło: Fotorzepa
Do chłodnej wody nie należy wchodzić zbyt szybko, grozi to bowiem szokiem termicznym

Biegunka, skaleczenia, otarcia, ukąszenia – kłopoty ze zdrowiem mogą się przytrafić także na urlopie. Wielu z nich można zapobiec. Przyda się też podstawowy zestaw leków

Wybierając się w góry, warto pamiętać o spakowaniu przede wszystkim bandaży i plastrów na odciski. Zakładając złe obuwie na wycieczkę, trzeba się liczyć ze złamaniami, zwichnięciami czy otarciami. Pogoda w górach jest zmienna i wyjście na szlak w klapkach może się okazać niebezpieczne. Buty powinny mieć grubą i twardą podeszwę i dobrze trzymać kostkę. Powinno się też włożyć bawełniane skarpety, które będą chronić skórę stóp przed odparzeniami i pęcherzami. A gdy na stopach pojawią się pęcherze, nie wolno ich przekłuwać.

Nad morzem oparzenia

Na plaży najczęściej dochodzi do oparzeń słonecznych, przegrzania organizmu. Niezbędne jest smarowanie się kremami z filtrem i ochranianie głowy przed słońcem. Warto też pamiętać o kilku zasadach. Nie należy wchodzić do morza natychmiast po opalaniu, ponieważ można doznać szoku termicznego i odruchowego skurczu mięśni, który u osób np. chorych na serce może spowodować nawet zatrzymanie akcji serca.

Wchodząc do wody, warto wcześniej obejrzeć dno, gdyż szkło lub inne ostre przedmioty mogą zranić stopy. Sklepy oferują gumowe buty, które ochronią przed skaleczeniem i można w nich pływać. Wszystkie rany oraz rozcięcia skóry należy dokładnie umyć wodą z mydłem, przetrzeć wodą utlenioną i założyć jałowy opatrunek.

Również owady potrafią bardzo dokuczyć wczasowiczom. Należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9003

Spis treści
Zamów abonament