Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bohaterowie z kwiatem ostu

12 sierpnia 2011 | Podróże | Monika Kuc
W pałacu  Holyrood zatrzymuje się Elżbieta II,  gdy odwiedza Szkocję
źródło: Corbis
W pałacu Holyrood zatrzymuje się Elżbieta II, gdy odwiedza Szkocję
źródło: Rzeczpospolita
Jacht  „Britannia” przez 44 lata służył rodzinie królewskiej  (fot. Gideon Mendel)
źródło: Corbis
Jacht „Britannia” przez 44 lata służył rodzinie królewskiej (fot. Gideon Mendel)

Tym razem ani słowa o potworze z Loch Ness. To przecież kraj wielu innych fascynujących postaci – mitycznych herosów, wielkich królów, a nawet czarodziejów rodem z literatury popularnej

Z czego Szkoci są najbardziej dumni? – pytam kierowcę, który wiezie mnie z lotniska w Edynburgu do centrum miasta. Odpowiada bez namysłu: – Jesteśmy narodem odkrywców.

I wylicza z pamięci: – James Watt udoskonalił silnik parowy, Alexander Graham Bell wynalazł telefon, John Logie Baird skonstruował telewizor, sir James Young Simpson zastosował w anestezjologii chloroform, Alexander Fleming odkrył penicylinę...

Taksówkarz przekonuje też, że muszę w Edynburgu zobaczyć Camerę Obscurę, XIX-wieczną turystyczną atrakcję z cudami optyki. Wysoki budynek muzeum Camera Obscura and World of Illusion łatwo zlokalizować po górującej nad dachami białej wieżyczce z kopułą. Czuję się jak Alicja w Krainie Czarów wśród iluzjonistycznych zabawek na pięciu kondygnacjach: hologramów, kalejdoskopów, krzywych luster.

Do najwspanialszej Camery Obscury (prototypu najprostszego aparatu fotograficznego) pnę się po schodach pod kopułę. Razem z grupą młodzieży wchodzę do ciasnego, wysokiego pokoju i staję na stopniach wznoszących się amfiteatralnie wokół okrągłego stolika. Światło gaśnie, a na blacie stołu zaczynają przesuwać się obrazy Edynburga: zamku królewskiego, kościołów, domów, ruchliwych ulic. Jesteśmy w środku zamkniętej kopuły, a widzimy – niczym przez wielki powietrzny peryskop – wszystko, co dzieje się na zewnątrz.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9003

Spis treści
Zamów abonament