Które transakcje łączymy, a które oceniamy odrębnie
Ustalając listę umów podlegających dokumentowaniu, podatnicy mają problem z sumowaniem lub rozdzielaniem wartości transakcji różnego rodzaju
Art. 9a ust. 2 ustawy o CIT również w tym zakresie został skonstruowany niekonsekwentnie. Nakazuje on dokumentować „transakcję lub transakcje” (użycie liczby mnogiej sugeruje sumowanie cen), jednocześnie mówiąc o wartości „wynikającej z umowy”, co może sugerować, że w przypadku wykonania transakcji na podstawie kilku umów każda z nich podlega odrębnej ocenie, gdy chodzi o limit.
Kiedy sumujemy
Moim zdaniem treść przepisu powinna być interpretowana z uwzględnieniem jego celu. Ekonomika rozliczeń i postępowania podatkowego przemawia przeciwko sporządzaniu skomplikowanej dokumentacji transakcji o niskiej wartości, tylko z tego tytułu, że podatnik zawarł inną umowę (konsumującą limit).
Sumowaniu powinny podlegać jedynie tożsame (podobne) transakcje, niezależnie od tego czy wynikają z jednej czy z wielu czynności prawnych.
Formalne rozdzielenie stosunku prawnego na kilka umów nie powinno oczywiście skutkować uchyleniem się od obowiązku dokumentacyjnego. Sumowaniu powinny podlegać jednak tylko transakcje identyczne (podobne).
Ponadto, skoro art. 9a ust. 2 ustawy o CIT przewiduje odrębne limity w zależności od przedmiotu świadczenia, sam ustawodawca dopuścił odrębne obliczanie ich wartości w zależności od przedmiotu umowy (tu można podać kontrargument, że wolą ustawodawcy był podział, ale jedynie na dwie kategorie transakcji)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta