Kiedy firma musi sporządzić dokumentację cen transferowych CIT
Określenie listy transakcji z powiązanymi podmiotami, które wymagają udokumentowania, rodzi wątpliwości i spory. Nie jest jasne, jak stosować przewidziane przez ustawodawcę limity wartości
Dokumentacja transakcji z podmiotami powiązanymi (o której mowa w art. 9a ustawy o CIT) jest informacją przedstawianą na żądanie organu podatkowego. Wykonanie tego obowiązku wymaga od podatników skomplikowanej analizy transakcji – podatkowej, prawnej i finansowej.
Już jednak samo określenie, które transakcje podlegają dokumentowaniu, jest problemem. Przyjrzyjmy się zasadom ustalania zakresu umów (transakcji), które – ze względu na wartość – rodzą obowiązek sporządzenia dokumentacji.
Trzy różne limity...
Art. 9a ust. 2 ustawy o CIT wskazuje różne limity wartości transakcji, których przekroczenie powoduje obowiązek sporządzenia dokumentacji.
Przepis ten mówi, że obowiązek obejmuje „transakcję lub transakcje między podmiotami powiązanymi, w których łączna kwota (lub jej równowartość) wynikająca z umowy lub rzeczywiście zapłacona w roku podatkowym łączna kwota wymagalnych w roku podatkowym świadczeń przekracza równowartość:
1) 100 000 euro – jeżeli wartość transakcji nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego, określonego zgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta