Procedury tworzenia oddziałów i przedstawicielstw są proste
Firmy z innych krajów mogą mieć w Polsce swoje jednostki organizacyjne, które ułatwią im prowadzenie działalności gospodarczej. Ich utworzenie nie wymaga wiele zachodu
Przedsiębiorcy zagraniczni, wykonujący działalność gospodarczą poza granicami Polski, mogą tworzyć w naszym kraju swoje oddziały i przedstawicielstwa. Zasady ich tworzenia i funkcjonowania reguluje rozdział 6 ustawy z 2 lipca 2004 o swobodzie działalności gospodarczej.
Tylko określone cele
Celem utworzenia przez przedsiębiorcę zagranicznego oddziału jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski w zakresie przedmiotu swojej działalności.
Oddział zakłada jeden przedsiębiorca zagraniczny, tj. osoba zagraniczna wykonująca działalność gospodarczą poza terytorium Polski (pełna definicja przedsiębiorcy zagranicznego w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej).
Uwaga! Trzeba wyraźnie zastrzec, że nie jest możliwe tworzenie wspólnych oddziałów przez więcej niż jednego przedsiębiorcę.
Oddział to wyodrębniona i samodzielna część działalności gospodarczej, która jest wykonywana przez przedsiębiorcę zagranicznego poza własną siedzibą. Jednocześnie oddział nie posiada osobowości prawnej i prawnie odrębnego majątku. Skutki działań oddziału rzutują bezpośrednio na przedsiębiorcę zagranicznego.
Przykład
Oddział przedsiębiorcy zagranicznego X wszedł w spór z przedsiębiorcą krajowym. Oddział nie może być pozwany przed sąd.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta