Równowaga finansów publicznych?
Zrównoważenie budżetu, czyli ograniczenie długu publicznego i deficytu budżetowego, to postulat zgłaszany przez naukę finansów wobec polityków w różnych okresach historycznych i w różnych krajach.
W II Rzeczypospolitej prof. S. Głąbiński zajmujący się gospodarką budżetową uważał za nieetyczne zamykanie budżetu niedoborami i pożyczkami. Prof. R. Rybarski z kolei zwracał uwagę na negatywne skutki zabiegów księgowych stosowanych w celu ukrycia rozmiarów deficytu budżetowego. Inny uczony tego okresu prof. T. Grodyński nazywał zaś ministra finansów (wówczas skarbu) „ministrem równowagi budżetowej", do którego zadań należy bezwzględne przestrzeganie tej reguły. Takim ministrem równowagi budżetowej byłby dziś min. J. Rostowski, gdyby udało mu się, zgodnie z zapowiedzią, zlikwidować deficyt finansów publicznych do 2015 r.
*
Zamierzenie to nie musi być nierealne i traktowane jak retoryka przedwyborcza. Zejście z deficytu sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta