Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sprawiedliwi wokół Treblinki

03 września 2011 | Plus Minus | Tomasz Stańczyk

Od ukazania się „Złotych żniw" Treblinka kojarzy się już nie tylko z obozem zagłady, lecz także z tymi spośród okolicznej ludności, którzy przetrząsali prochy zamordowanych Żydów, szukając kosztowności.

By jeszcze bardziej utkwili czytelnikowi w pamięci, Jan Tomasz Gross postanowił pokazać ich twarze. Fotografia nie przedstawia jednak Polaków żądnych złota i nie jest pewne, czy została wykonana na terenie byłego obozu.

A teraz spójrzmy na inną fotografię. Młoda para i najbliższa rodzina. Wśród obecnych jest Estera Nirenberg, babcia Diny, panny młodej. Na zdjęciu widzimy także córkę, troje wnucząt i dwoje prawnucząt Estery. Tego zdjęcia, wykonanego w Jerozolimie w 2005 roku, nie byłoby, gdyby 63 lata wcześniej Estera, wówczas Geist, uciekinierka z warszawskiego getta, nie została ukryta przez  Gustawa i Kazimierę Diehlów – ewangelika i katoliczkę. Prowadzili gospodarstwo rolne cztery kilometry od obozu Treblince. Zdjęcie oraz historia Estery i małżeństwa Diehlów znajdują się w książce „Dam im imię na wieki. Polacy z okolic Treblinki ratujący Żydów" Edwarda Kopówki, kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9021

Spis treści
Zamów abonament