Rzeź i miłosierdzie
Miejsce:
Masaka, około 20 km od Kigali, sierociniec św. Agaty działający pod patronatem Agathy Habyarimana, ówczesnej żony prezydenta Rwandy, kierowany przez siostry pallotynki
Czas:
10 kwietnia 1994 r., Niedziela Miłosierdzia Bożego, czwarty dzień masakr, w wyniku których zginie około 800 tysięcy ludzi z plemienia Tutsi. Zabiją ich rodacy z plemienia Hutu. Rzeź w Rwandzie uzyska miano najszybszego, najbardziej metodycznie przeprowadzonego ludobójstwa w historii.
Osoby:
Siostra Edyta Budynek – kierująca sierocińcem
Siostra Rafała Raś – pierwsza polska misjonarka w Rwandzie, w 1994 opiekunka kandydatek do zgromadzenia
Siostra Edyta Budynek
– Już w piątek na teren sierocińca wtargnął oddział żołnierzy ówczesnej armii i grupa młodych chłopców z maczetami. Chcieli rabować, niszczyć, ale przede wszystkim chcieli znaleźć personel sierocińca z plemienia Tutsi.
Mieliśmy setkę dzieci pod opieką i około 30 osób personelu. Nigdy nie zastanawiałam się, które z tych osób są Tutsi, które Hutu, ale oni nawzajem doskonale się odróżniali. Nawet dzieci i niemowlęta odróżniali. U nas były różne dzieci, głównie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta