Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeź i miłosierdzie

03 września 2011 | Plus Minus | Dariusz Rosiak
8 kwietnia 1994 r. w sierocińcu: dzieci ocalałe  z masakr  w Masace układano  na materacach (fot. z archiwum zgromadzenia sióstr pallotynek)
źródło: Archiwum
8 kwietnia 1994 r. w sierocińcu: dzieci ocalałe z masakr w Masace układano na materacach (fot. z archiwum zgromadzenia sióstr pallotynek)
Już we  Francji: siostra  Edyta  z małym Joźefem, który został wrzucony przez nieznaną  osobę do  ciężarówki wywożącej ewakuowanych  z sierocińca (fot. z archiwum zgromadzenia sióstr pallotynek)
źródło: Archiwum
Już we Francji: siostra Edyta z małym Joźefem, który został wrzucony przez nieznaną osobę do ciężarówki wywożącej ewakuowanych z sierocińca (fot. z archiwum zgromadzenia sióstr pallotynek)
Siostra Edyta Budynek: Gdyby  nie wiara  i modlitwa nic byśmy nie zdziałały
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Siostra Edyta Budynek: Gdyby nie wiara i modlitwa nic byśmy nie zdziałały

Miejsce:

Masaka, około 20 km od Kigali, sierociniec św. Agaty działający pod patronatem Agathy Habyarimana, ówczesnej żony prezydenta Rwandy, kierowany przez siostry pallotynki

Czas:

10 kwietnia 1994 r., Niedziela Miłosierdzia Bożego, czwarty dzień masakr, w wyniku których zginie około 800 tysięcy ludzi z plemienia Tutsi. Zabiją ich rodacy z plemienia Hutu. Rzeź w Rwandzie uzyska miano najszybszego, najbardziej metodycznie przeprowadzonego ludobójstwa w historii.

Osoby:

Siostra Edyta Budynek – kierująca sierocińcem

Siostra Rafała Raś – pierwsza polska misjonarka w Rwandzie, w 1994 opiekunka kandydatek do zgromadzenia

 

 

Siostra Edyta Budynek

– Już w piątek na teren sierocińca wtargnął oddział żołnierzy ówczesnej armii i grupa młodych chłopców z maczetami. Chcieli rabować, niszczyć, ale przede wszystkim chcieli znaleźć personel  sierocińca z plemienia Tutsi.

Mieliśmy setkę dzieci pod opieką i około 30 osób personelu. Nigdy nie zastanawiałam się, które z tych osób są Tutsi, które Hutu, ale oni  nawzajem doskonale się odróżniali. Nawet dzieci i niemowlęta odróżniali. U nas były różne dzieci, głównie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9021

Spis treści
Zamów abonament