Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie skrzydła nad Zatoką

03 września 2011 | Bitwy i wyprawy morskie | Michał Mackiewicz
R-XIII była to pierwotnie maszyna lądowa, którą lubelska wytwórnia dostosowała do służby morskiej poprzez zastosowanie metalowych pływaków  angielskiej firmy Short Brothers. Piloci Morskiego Dywizjonu Lotniczego nosili jednoczęściowe kombinezony, skórzane, ocieplane – zimą  (w samolotach z otwartą kabiną noszono je także w ciepłych miesiącach), i materiałowe (brezentowe) w kolorze jasnobeżowym – latem.
autor zdjęcia: Marek Szyszko
źródło: Rzeczpospolita
R-XIII była to pierwotnie maszyna lądowa, którą lubelska wytwórnia dostosowała do służby morskiej poprzez zastosowanie metalowych pływaków angielskiej firmy Short Brothers. Piloci Morskiego Dywizjonu Lotniczego nosili jednoczęściowe kombinezony, skórzane, ocieplane – zimą (w samolotach z otwartą kabiną noszono je także w ciepłych miesiącach), i materiałowe (brezentowe) w kolorze jasnobeżowym – latem.

Już u zarania niepodległości zaczęto myśleć w Polsce o sformowaniu lotnictwa morskiego w oparciu o sprzęt i zaplecze przejęte po zaborcach.

W 1920 r. w Pucku, który stał się bazą naszej Marynarki Wojennej, utworzono Bazę Lotnictwa Morskiego, którą kilka lat później przemianowano na Morski Dywizjon Lotniczy. Do początku lat 30. wyposażony był on w rozmaity sprzęt zagraniczny, spośród którego największą wartość posiadały nowoczesne wodnosamoloty zakupione we Francji.

Pod koniec lat 20. kierownictwo Marynarki Wojennej zadecydowało o rozbudowie lotniczego potencjału w oparciu o krajowy przemysł, przy czym dostawcą samolotów została prywatna lubelska wytwórnia Plage i Laśkiewicz. Do 1935 r. dostarczyła ona MDL przeszło 20 maszyn, w tym trzy dwupłatowe samoloty R-VIII (dwie wersje – R-VIII bis z silnikiem rzędowym Lorraine-Dietrich o mocy 650 – 740 KM i R-VIII ter z silnikiem rzędowym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9021

Spis treści
Zamów abonament