Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie na wyścigi

28 września 1996 | Świat | MW

Grupa Wyszehradzka zmierza do NATO

Nie na wyścigi

Maria Wągrowska

W sobotę na Helu odbywa się spotkanie ministrów obrony z państw Grupy Wyszehradzkiej. Rozmówcy "Rzeczpospolitej" z polskiego resortu obrony pytani, jaką rację bytu ma współpraca polityczno-wojskowa w wyszehradzkim czworokącie, odpowiadają bez wahania: taką samą jak na początku lat 90. -- ma "utwardzać" stabilność Europy Środkowej.

Gdyby jednak dokładniej przeanalizować znaczenie współpracy między Polską, Czecho-Słowacją (a obecnie Czechami i Słowacją) oraz Węgrami, okazałoby się, że inną rolę odgrywała ona na początku procesu wychodzenia tych krajów spod dominacji radzieckiej i rosyjskiej, a innego znaczenia nabiera teraz, u progu członkostwa w sojuszu północnoatlantyckim czy też w przyszłości, również po wejściu do Unii Europejskiej, w Unii Zachodnioeuropejskiej.

Osobno, ale razem

-- Na początku naszej wspólnej drogi -- mówią przedstawiciele Departamentu Bezpieczeństwa Międzynarodowego MON -- współpraca między "trójką" wyszehradzką pomogła wydostać się Polsce, Czecho-Słowacji i Węgrom z Układu Warszawskiego, a także Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. Moskwa nie miała do czynienia z każdym ze swych byłych satelitów z osobna, lecz z ugrupowaniem państw,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 872

Spis treści
Zamów abonament