Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie poznali w nich braci swoich

28 września 1996 | Plus Minus | WP

Nie poznali w nich braci swoich

Wojciech Pięciak

Że jest Żydówką, uświadomiła sobie w wieku 15 lat. Konkretnie: kiedy jako żydowskie dziecko została wyrzucona ze szkoły. Był rok 1937. -- Pomyślałam wtedy, że chyba lepiej być chrześcijaninem -- mówi dzisiaj. Przed rokiem 1933 w Dreźnie żyło 5 tysięcy Żydów i było to jedno z większych żydowskich skupisk w Niemczech. Roku 1945 dożyło kilkudziesięciu z nich. Prawie wszyscy wyjechali -- do Ameryki, Izraela, do innych niemieckich miast. Z przedwojennej społeczności pozostały tylko dw

Ilse

Zanim Adolf Hitler objął władzę, ojciec Ilse był kupcem, a matka prowadziła na parterze kamienicy przy Marktgrafenstraßesklep z tytoniem i znaczkami.

-- Nasza rodzina była w pełni zasymilowana, jak zresztą większość -- wspomina Ilse. -- Nie chodziliśmy do synagogi, sąsiedzi nawet nie wiedzieli, że jesteśmy Żydami. Przed dojściem Hitlera do władzy nie czuło się różnic między nami a chrześcijanami: nie mówiliśmy w jidysz, nie obchodziliś śmy się ubiorem. Granicą ortodoksyjnego żydostwa była Polska.

Dyskryminacja zaczęła się po 1933 r. Ilse wyrzucono ze szkoły. -- W naszym domu mieszkał gestapowiec nazwiskiem Koehler -- opowiada. -- Wychodził ze skóry, by nam uprzykrzyć życie. Któregoś dnia nie wytrzymał i porozwieszał żółte kartki z napisem: "Elsa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 872

Spis treści
Zamów abonament