Przestrzeń oswojona
Rodziny, które się przeprowadziły, jeszcze przez rok miały tak samo ustawione meble jak w poprzednim mieszkaniu, wynika z badań socjologicznych.
Przestrzeń oswojona
Stolarz Maciej opowiada, że każde "M" młodych i zaradnych juppi jest do siebie podobne: Małe mieszkanie kupione za duże pieniądze (bo w centrum miasta) . Najczęściej jest to kawalerka. W niej komputer, faks przy telefonie, drogi i wysokiej jakości sprzęt do słuchania muzyki i szerokie łóżko dla dwojga. W tych domach nie ma barku z alkoholami. Stolarz Maciej, który zapraszany jest do zbudowania szafy wdłuż jednej ze ścian, stwierdza jednak, że prawie zawsze stoi "na podorędziu" butelka drogiego i wykwintnego trunku, nieco napoczęta.
Ów stolarz powiedział kiedyś żartem, że mógłby pokusić się o rozprawę socjologiczną opartą na obserwacjach w trakcie budowania szaf, biurek i pawlaczy: -- Ci, co niedawno zarobili pieniądze, mają ich dużo i się tego nie wstydzą, kupują dokładnie to samo, co ich sąsiedzi, lecz musi to być kilka razy droższe. Są więc na przykład fotele i kanapa, lecz z włoskiej skóry lub co najmniej na dębowym stelażu; obok ława: z marmuru lub innego drogiego kamienia.
Prace socjologiczne w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych prowadzono w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Odnotowywano, jak rzeczywiście ludzie użytkują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta