W sycylijskiej fortecy
Premio Vittorini dla Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
W sycylijskiej fortecy
Gustaw Herling-Grudziński został laureatem Premio Vittorini, przyznanej w tym roku po raz pierwszy sycylijskiej nagrody literackiej. Otrzymał ją za zbiór opowiadań zatytułowany "Il ritratto veneziano", czyli "Portret wenecki", przełożony przez dwoje włoskich polonistów, Donatellę Tozzetti i Mauro Martiniego, i wydany przez Feltrinellego. Autor "Wieży" odebrał nagrodę osobiście 21 września w Syrakuzach na Sycylii.
Obok Herlinga laureatami zostali jeszcze dwaj pisarze: Andrea Cammelleri, autor "Piwowara z Preston" i Piero Meldini, autor "Odtrutki na melancholię".
Grzech Vittoriniego
Patron nagrody, pochodzący z Syrakuz na Sycylii Elio Vittorini (1908--1966) , był prozaikiem i publicystą, zaangażowanym po wojnie po stronie komunistów, potem zbuntowanym przeciwko próbom Togliattiego podporządkowania kultury polityce. Był też wybitnym tłumaczem literatury amerykańskiej, przekładał m. in. Faulknera, Steinbecka I Caldwella. Wydał "Americana", antologię przekładów pisarzy amerykańskich od XVIII wieku. Jego najbardziej znane książki to "Czerwony goździk", "Rozmowy sycylijskie", "Ludzie czy nie", "Kobiety z Messyny" i "Dziennik pisany publicznie"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta