W oczach generała Lengyela
Węgrzy a Powstanie Warszawskie
W oczach generała Lengyela
Stanisław Markowski
Do wciąż nie wyjaśnionych do końca spraw związanych z drugą wojną światową, należy stosunek Węgrów, a zwłaszcza ich wojsk stacjonujących pod Warszawą, do Powstania 1944 roku. Jest trochę fragmentarycznych wspomnień na ten temat, niezbyt mądre opowiadanie i oparty na nim film, jednak fundamentalne dzieła poświęcone Powstaniu (Borkiewicza, Kirchmayera, Przygońskiego) ograniczają się do lakonicznych wzmianek, a wydawnictwo "Armia Krajowa w Dokumentach" milczy na ten temat.
Ubolewania godne jest również i to, że "Encyklopedia II Wojny Światowej", podając często nazwiska osób mających zaledwie trzeciorzędny wpływ na sprawy polskie, nie wymienia dowódcy wojsk węgierskich działających w okolicy Warszawy w 1944 r. -- generała Beli Lengyela.
Dużo danych zawierają informacje ks. Stępnia z jego rozmów prowadzonych w sierpniu i wrześniu 1944 r. z generałem Belą Lengyelem. Jednak i tu brak jasnych odpowiedzi, z czyjej właściwie inicjatywy były prowadzone rozmowy, jakie były intencje i zamiary Węgrów, jakie mieli realne szanse wsparcia Powstania oraz jak układały się ich stosunki z Niemcami.
W tej sytuacji, uzyskawszy pod koniec lat siedemdziesiątych informację, że generał Lengyel przebywa w Austrii i ustaliwszy przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta