Wielu schorzeń można uniknąć
Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przewlekłe choroby niezakaźne, np. schorzenia układu krążenia lub płuc, nowotwory i cukrzyca, stanowią dziś główną przyczynę zgonów ludzi na świecie. Śmiertelność z ich powodu będzie rosła
Debata „Nowoczesne metody leczenia chorób cywilizacyjnych", zorganizowana przez Centrum Komunikacji Medialnej i Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia, odbyła się w poniedziałek, 26 września, w Warszawie. Podczas spotkania specjaliści rozmawiali o tym, jak zapobiegać groźnym schorzeniom, jak skutecznie je leczyć oraz w jakim stopniu świadomi pacjenci mogą wpływać na przebieg swojej choroby.
Lekarze, krajowi konsultanci oraz eksperci w dziedzinie wybranych chorób cywilizacyjnych poruszyli podczas debaty najczęstsze współczesne problemy zdrowotne i przedstawili propozycje rozwiązań.
Dyskusje i wystąpienia dotyczyły przede wszystkim chorób onkologicznych, kardiologicznych, diabetologicznych i układu kostnego. Specjaliści ostrzegali bowiem, że za kilkanaście lat w Polsce wzrośnie liczba cierpiących m.in. na chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, osteoporozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), cukrzycę i nowotwory, w związku z czym zwiększy się odsetek osób potrzebujących podstawowej i specjalistycznej opieki medycznej. Podkreślano, że profilaktyka, wczesne wykrywanie chorób, a także współpraca między pacjentami i lekarzami to ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na walkę z chorobami cywilizacyjnymi.
Kobiety umierają częściej
Choroby serca i naczyń to główne przyczyny zgonów. Z ich powodu umiera 55 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta