Matka Boska niezauważana
Ustawiono ją 327 lat temu. Obok pojawiały się – dom schadzek, ubikacje publiczne drewniane oraz murowane, pomnik dziękczynny, mogiła ateistyczna i pusty grób. Przechodziły wojny, powstania, a pomniczek Matki Boskiej Passawskiej trwał.
Historia tej rzeźby jest równie zagmatwana jak pisownia nazwiska jej twórcy. Wydawałoby się, że to proste podać je prawidłowo, podobnie jak pochodzenie pomniczka. A skądże – każde opracowanie mówi co innego.
I tak twórcą figury stojącej dziś przy Krakowskim Przedmieściu był Simone Giuseppe Bellotti, pojawiający się w publikacjach jako Belloti bądź Belotti. Warszawa spolszczyła te imiona oraz nazwisko i powstała forma Szymon Józef Beloti, a to dlatego, że przebywał u nas długo. Budował świątynie, m.in. kościół św. Krzyża, i współpracował ze znanym architektem Tylmanem z Gameren. A poza tym mieszkał tu i założył rodzinę, więc z czasem stał się warszawiakiem.
Początek w zarazie
Podczas epidemii roku 1679 Bellotti złożył...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta