Nie należy stosować amortyzacji podatkowej dla celów bilansowych
Naliczanie w księgach rachunkowych odpisów umorzeniowych wynikających z ustawy o CIT może pogarszać obraz firmy prezentowany w sprawozdaniach finansowych
Prowadzenie oddzielnej ewidencji dla celów bilansowych i podatkowych przysparza firmom dodatkowej pracy. Dlatego często przyjmują one stawki podatkowe do naliczania odpisów amortyzacyjnych w księgach rachunkowych.
Nie zawsze jest to prawidłowe i może spowodować zniekształcone przedstawienie sytuacji majątkowej jednostki w sprawozdaniu finansowym.
Stawki podatkowe nie zawsze odpowiadają bowiem okresowi ekonomicznej użyteczności środka trwałego. Zastosowanie ich dla celów amortyzacji bilansowej może zatem prowadzić do zawyżania lub zaniżania wartości bilansowej środka trwałego i nie odzwierciedla jego faktycznego zużycia.
Jaka stawka
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) odpisów amortyzacyjnych dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji.
Przestaje się je naliczać z końcem miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym środek trwały postawiono w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono jego niedobór.
W przepisach podatkowych konkretnie wskazano więc moment rozpoczęcia amortyzacji. Natomiast ustawa o rachunkowości nie precyzuje, od kiedy naliczać odpisy umorzeniowe. Jej przepisy mówią jedynie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta