Kto odliczy VAT od importu
Wielu przedsiębiorców sprowadzających towary spoza Unii Europejskiej dopełnia związanych z tym formalności przez agencję celną jako przedstawiciela bezpośredniego lub pośredniego. Czy w tym ostatnim wypadku firmy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego?
Z pierwszym przedstawicielem nie ma kłopotów. Działa on w imieniu polskiego przedsiębiorcy i na jego rzecz. W konsekwencji wszystkie dokumenty wystawione są na przedsiębiorcę i posiada on prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych dokumentów celnych.
Wątpliwości powstają przy przedstawicielstwie pośrednim. Przedstawiciel pośredni działa bowiem we własnym imieniu (w konsekwencji dokumenty celne wystawione są na niego). Czy również w takim wypadku nabywca towaru jest uprawniony do odliczenia VAT? A może prawo to przysługuje agencji?
Ustawowe definicje
W myśl art. 2 pkt 7 ustawy o VAT przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju.
Z kolei, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, za podatnika uznaje się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku gdy na podstawie przepisów celnych
• importowany towar jest zwolniony od cła albo
• cło na towar zostało zawieszone, w części bądź w całości, albo
• zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną.
Działanie przez przedstawiciela
Należy zatem ustalić zakres przedstawicielstwa pośredniego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta