Spychacz na okręcie
Wraz z wybuchem wojny okazało się, że żaden kraj oprócz Japonii nie jest przygotowany do prowadzenia operacji desantowych.
Niemcy dostarczali żołnierzy na norweski brzeg niszczycielami, a nawet krążownikami; pierwsze barki desantowe zbudowali dopiero w 1941 roku, gdy nie było szans na lądowanie na Wyspach Brytyjskich. Bardziej przewidujący był Churchill, który 7 lipca 1940 roku naciskał na Ministerstwo Zaopatrzenia w sprawie barek dla desantów brytyjskich wojsk na wrogich brzegach. Brytyjczycy przerobili kilka statków, ale żołnierze musieli do nich wchodzić, pokonując wysokie burty, co utrudniał ciężki ekwipunek, zdarzały się utonięcia.
W listopadzie 1940 roku z pochylni stoczni Fairfield w Glasgow zjechała pierwsza barka desantowa, oznaczona Landing Craft Tank Mk 1, zdolna do pełnomorskich podróży i przewiezienia czołgów. Zaprojektował ją w trzy dni młody inżynier Roland...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta