Piracki król Baratarii
Na wodzie pisane... opowieści marynistyczne z Polski i ze świata
W niedawno wydanym „Pamiętniku" (Świat Książki, Warszawa 2011) Henryk Grynberg podpowiada pewien ciekawy trop związany z nazwą Maisons-Laffitte, przypominając postać sławnego pirata Jeana Laffitte'a.
Według Grynberga był on „sefardyjskim Żydem, który urodził się w 1780 r. we Francji. Podczas wojen napoleońskich rezydował na Santo Domingo (gdzie pewno spotkał Polaków i może niejednego zwerbował). Po buncie niewolników przeniósł się do Nowego Orleanu, gdzie w 1815 r. pomógł Amerykanom pokonać Brytyjczyków. Prof. Bernard Glick pisze, że wielu karaibskich piratów było wygnańcami lub potomkami żydowskich wygnańców z Hiszpanii, jak Jean Laffitte (oryginalne nazwisko Leffito), i że brali oni odwet na Hiszpanach na morzu. Zatem niewykluczone, że Maisons-Laffitte jest posesją pożydowską".
Podejrzewam, że udowodnienie tej hipotezy nie przyszłoby łatwo ani Grynbergowi, ani komukolwiek innemu. Ale dobra to okazja, by przypomnieć historię zmarłego w 1826 roku sławnego awanturnika zwanego Postrachem Zatoki, Królem Baratarii, a i Bohaterem Nowego Orleanu. Poemat poświęcił mu George...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta