Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma PCC od wkładu akcjonariusza

16 listopada 2011 | Prawo i praktyka | Łukasz Łazuch

Podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej po 1 maja 2004 jest zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 23 września 2011 (SA/Wr 1212/11).

Sąd orzekł, że według obowiązujących w Polsce 1 lipca 1984 przepisów o opłacie skarbowej wkłady wnoszone na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego) do spółek akcyjnych nie podlegały opodatkowaniu.

Zatem na podstawie art. 7 dyrektywy 69/335/EWG o podatku od gromadzenia kapitału powinny od 1 maja 2004 być także zwolnione przez polskiego ustawodawcę z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Jest to przełomowe stanowisko, bo do tej pory organy podatkowe były zdania, że podwyższenie kapitału w spółkach akcyjnych podlega PCC (z wyjątkiem gdy do podwyższenia dochodzi na skutek udzielenia pożyczek przez udziałowców lub akcjonariuszy na rzecz spółki).

Korzystne orzeczenie ETS

Uznanie, że podwyższenie kapitału zakładowego w drodze pożyczek korzysta ze zwolnienia z PCC, jest efektem orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 16 czerwca 2011 (C-212/10), zgodnie z którym Polska nie miała prawa w latach 2007 – 2008 pobierać PCC od pożyczek udzielonych przez udziałowca.

Dopiero po tym wyroku

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9082

Wydanie: 9082

Spis treści
Zamów abonament