Możesz zarabiać na swoim produkcie
Prawo do marki, rozumianej jako znak towarowy lub wzór przemysłowy, daje monopol na jej zarobkową eksploatację w Polsce, a w przypadku znaków i wzorów wspólnotowych – na terenie całej Unii Europejskiej
Uprawniony może, na zasadzie wyłączności, umieszczać swoje oznaczenia na towarach i opakowaniach towarów, dla których zarejestrował znak, a w przypadku wzorów przemysłowych może wytwarzać towary według tego wzoru.
Monopol to także prawo oferowania i wprowadzania wszystkich takich towarów do obrotu, ich importu czy eksportu. Oznaczenie można również umieszczać na dokumentach handlowych i posługiwać się nim w reklamie.
Jakie ograniczenia
Ograniczenia tych praw są stosunkowo nieliczne. Przykładowo uprawniony nie może w zasadzie zabronić dalszej, nawet hurtowej odsprzedaży produktów oznaczonych znakiem lub wytworzonych według wzoru, jeżeli towary te były już wcześniej legalnie wprowadzone do obrotu gdziekolwiek na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Nie może zatem sprzeciwić się importowi oryginalnych towarów poza oficjalną siecią dystrybucji uprawnionego, jeśli tylko jest to import wewnątrz EOG. Nie może również zakazać innym osobom używania ich nazwisk lub nazw, pod którymi prowadzą działalność, jeśli nazwa nie jest używana jako znak towarowy i nie zachodzi możliwość wprowadzenia odbiorców w błąd co do pochodzenia towarów.
A może licencja
Z zastrzeżeniem istniejących ograniczeń uprawiony może bez przeszkód czerpać korzyści z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta