Jak długo Niemcy będą płacić?
Skoro obecnie członkami unii walutowej jest tylko 17 państw, a nie wszystkie kraje Unii Europejskiej, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ich liczba była jeszcze mniejsza – twierdzi amerykański ekspert ds. Europy
Unia Europejska przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile od czasu swojego powstania" – z tymi słowami niemieckiej kanclerz Angeli Merkel trudno się nie zgodzić. Jednak im głębiej Europa pogrąża się w kryzysie, tym wyraźniej widać, że już na etapie tworzenia strefy euro unijni przywódcy popełnili podstawowy błąd: zdecydowali się forsować integrację walutową bez jednoczesnej integracji polityki fiskalnej.
Było to sprzeczne z radami wielu ekonomistów i analityków politycznych, którzy ostrzegali unijnych przywódców przed ryzykiem takiego działania. Z teoriami ekonomicznymi zwyciężyło jednak emocjonalne parcie do szybkiej integracji. „Wielki eksperyment" pokazał jednak, że – zgodnie z przewidywaniami – taka strategia po prostu nie może zadziałać.
Plan opuszczenia strefy euro
Jeśli porównywać Europę z Ameryką – chociaż absolutnie nie chcę sugerować, że Unia Europejska to Stany Zjednoczone Europy – to my nie zdecydowaliśmy się na integrację polityki walutowej, dopóki nie byliśmy w stanie zintegrować polityki fiskalnej. I to była jedna z przyczyn naszego sukcesu. Byliśmy jednym krajem przez ponad 100 lat, zanim zintegrowaliśmy politykę monetarną.
To była lekcja, z której Europejczycy mogli wyciągnąć wnioski, ale tego nie uczynili.
Jestem jednak przekonany, że grupa państw – z Niemcami i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta