Nie ma złotego środka na pakiety medyczne
Nie wiadomo, jak rozliczyć zaległe daniny. Wychodzi na to, że lepiej siedzieć cicho i czekać, aż w ramach kontroli ktoś ustali ich wartość. A może się przedawnią?
Nie ustaje zamieszanie wokół konieczności opłacenia składek i podatku od wartości pracowniczych pakietów medycznych. Niespełna rok temu Naczelny Sąd Administracyjny uznał je za przychód ze stosunku pracy, który trzeba opodatkować (uchwała z 24 maja 2010, II FPS 1/10).
Choć uchwała nie rozstrzygała ostatecznie tego obowiązku, to pracodawcy już wtedy rozważali dokonywanie korekt i zapłatę zaległego podatku a także składek. Dziś ich obawy związane z zapłatą tych danin nasiliły się jeszcze bardziej, bo oliwy do ognia dolało ostatnie orzeczenie NSA wydane 24 października 2011 (II FPS 7/10).
Sąd w pełnym składzie Izby Finansowej znów uznał, że pakiety medyczne są przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń, który trzeba opodatkować już w chwili nabycia prawa do korzystania z tej medycznej usługi. Fakt, że opłata nastąpiła ryczałtem, czy samo korzystanie z usług objętych pakietem przez pracownika nie ma znaczenia.
– Po ostatniej uchwale NSA pracodawca uznał, że od pakietu trzeba odprowadzić podatek, do pięciu lat wstecz. Ten obowiązek scedował na mnie. Czy słusznie? – pyta czytelnik. Inny z kolei, już z pozycji pracodawcy, zastanawia się, jak zaległy podatek rozliczyć na liście płac i co z korektami poszczególnych deklaracji zusowskich i podatkowych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta