Nie każdy wydatek na organy nadzoru spółka będzie mogła zaliczyć do swoich kosztów
Funkcjonowanie rady nadzorczej czy komisji rewizyjnej sporo kosztuje, a nie wszystkie kwoty mogą być uwzględnione przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Wyłączenie nie dotyczy wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji i umów cywilnoprawnych
Każda osoba prawna, w tym spółka, musi posiadać organ, który sprawuje w niej władzę wykonawczą (prowadzi jej sprawy i reprezentuje ją). Nie każda natomiast musi mieć organ nadzoru.
Istnienie wymienionych organów nie wiąże się bezpośrednio z uzyskiwaniem przychodów przez osobę prawną, jednak realizując ustawowe zadania, zapewniają one prawidłowość funkcjonowania spółki i tym samym przyczyniają się do zachowania źródła przychodów.
Kiedy rada nadzorcza jest obowiązkowa
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ma obowiązek ustanowienia organu nadzoru, którym może być rada nadzorcza lub komisja rewizyjna, gdy kapitał zakładowy przekracza 500 tys. zł, a wspólników jest więcej niż 25.
Spółki akcyjne natomiast obowiązkowo ustanawiają zarówno organ wykonawczy (tj. zarząd), jak i organ nadzoru, którym jest rada nadzorcza.
Ustawowe wyłączenie
Istnienie rady nadzorczej i komisji rewizyjnej łączy się z ponoszeniem kosztów nie tylko ewentualnego wynagrodzenia z tytułu pełnionych przez ich członków funkcji, ale również innych wydatków na rzecz osób wchodzących w skład tych organów oraz kosztów ogólnych działania organów spółki.
Tymi innymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta