W innych krajach unijnych fiskus też odpowiada na pytania podatników
W wielu państwach Wspólnoty można uzyskać wiążące informacje o tamtejszych przepisach podatkowych. Jednak w każdym kraju inny jest ich zakres tematyczny czy publiczna dostępność
W Europie nie ma jednego modelu wiążących informacji podatkowych. Nie wprowadzono bowiem jednolitych unijnych reguł w tej sprawie. Stało się tak jedynie w przypadku unijnego prawa celnego, które zapewnia możliwość uzyskania wiążących informacji o klasyfikacji taryfowej towarów i o ich pochodzeniu.
Dopiero w ostatnich miesiącach pojawiły się wstępne propozycje Komisji Europejskiej, by wprowadzić ujednolicony system uzyskiwania uprzednich informacji dotyczących VAT. Jednak nawet jeśli te propozycje staną się prawem, to nie będzie można korzystać z nich wcześniej niż w 2014 roku. Na razie zatem państwa członkowskie mają pełną dowolność w kwestii wydawania lub niewydawania wiążących informacji o podatkach.
Polskie sądy i zachodnia dobra wiara
Polscy podatnicy przez ostatnie lata przyzwyczaili się do rodzimego modelu interpretacji prawa podatkowego, który funkcjonuje dość sprawnie, choć nie jest pozbawiony wad.
Każdy podatnik może uzyskać taką interpretację na piśmie, a jeśli się z nią nie zgadza – może starać się przekonać fiskusa do swoich racji w sądzie. Jednak te rozwiązania są dość wyjątkowe na tle innych krajów europejskich. W większości z nich nie ma możliwości zaskarżania interpretacji do sądów. Jedynie w Szwecji istnieje podobna możliwość.
Ale – co podkreślają eksperci kontaktujący się z władzami skarbowymi poszczególnych krajów – w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta